Fler klubbar med högre antal stjärnor. Det står klart när certifieringen av elitklubbarnas akademier för 2023 presenteras. En förening inom Unicoach-projektet får maximala sju stjärnorHär är resultatet för året som gått.

– Certifieringen ställer stora krav på klubbarna. Ambitionen är att både certifieringsmodellen och klubbarna utvecklar sig hela tiden. Kraven ökar för varje år, så för att förbättra sig poängmässigt krävs att man som klubb tar steg och utvecklar sig. Vi börjar se att klubbarna tar spelarutbildning på större allvar och att de blir ett mer fokus i klubbarnas övergripande strategier. På sikt gynnar det svensk fotboll och vår konkurrenskraft gentemot varandra och internationellt, säger Thomas Hasselgren, akademiutvecklare på Svensk Elitfotboll.

Klubbarna som certifieras är de 32 elitfotbollsklubbarna inom Unicoachnätverket samt de klubbar från Ettanfotboll som anmält intresse. Modellen är framtagen av Svensk Elitfotboll tillsammans med klubbarna själva i syfte att göra svensk fotboll mer internationellt slagkraftig på sikt. Det viktigaste är inte att utse den bästa akademin utan snarare att varje akademi ska få ett mått på sin egen verksamhet och en referenspunkt på vad klubben ska försöka förbättra till kommande säsonger.

Totalt granskas tio olika verksamhetsområden i certifieringen. Jämfört med föregående år så är det i år 16 SEF-klubbar som får högre antal poäng och några som får fler stjärnor: Hammarby går exempelvis från fyra till fem stjärnor, medan Mjällby AIF går från tre till fyra stjärnor. Precis som 2022 så är det bara en enda klubb som får maximala sju stjärnor – Malmö FF. Men det är många klubbar som förbättrar sig jämfört med fjolåret.

– Det krävs ett aktivt jobb i hela föreningen för att uppnå ett bra resultat i certifieringen. Vi följer upp många olika delar av verksamheten, och det ställs krav på efterlevnad i den dokumentation som föreningen skickar in till oss. Vi önskar att certifieringen ska ses som en möjlighet att utveckla sig och bli bättre över tid. Med det sagt så skulle jag säga att alla klubbar tagit ett steg framåt i år, menar Thomas Hasselgren.

Svensk Elitfotbolls akademisatsning möjliggörs av elitfotbollens huvudpartner Unibet.
– Certifieringen är ett viktigt verktyg för att höja nivån på den svenska elitfotbollen ytterligare och göra svensk fotboll än mer slagkraftig internationellt. Vi är stolta att kunna vara en pusselbit i utvecklingen och öronmärka omkring 18 miljoner kronor årligen för att göra klubbarnas arbete med talangutveckling ännu mer professionell, säger Anders Falk, Sverigechef på Unibet. 

Certifierarna bedömer klubbarna djupgående och utifrån ett brett perspektiv. Syftet med certifieringen av klubbarna är fortfarande att kvalitetssäkra klubbarnas arbete med spelarutbildning, att identifiera klubbarnas egna utvecklingsområden samt att framhålla vikten av ledarutbildning. Ett viktigt delområde är spelarnas steg från akademin till klubbens herrlag. Det genomförs ett certifieringsbesök vartannat år över två dagar ute i klubbarna, där certifieraren får svar på om klubbens dokumentation av verksamheten faktiskt överensstämmer med verkligheten. I tillägg genomförs ett digitalt certifieringsmöte efter säsongen varje år.

Certifieringens maxnivå är 10 000 poäng.

Ta del av offentliggörandet av certifieringen här

Resultat Svensk Elitfotbolls certifiering 2023:

KlubbPoängStjärnor
Malmö FF9 0707
AIK8 6186
IF Brommapojkarna7 6765
IFK Göteborg7 4995
IFK Norrköping7 2665
Hammarby7 1445
Kalmar FF6 8794
Helsingborgs IF6 8764
BK Häcken6 5534
Mjällby AIF6 2164
Djurgårdens IF6 1804
Halmstads BK6 1714
IK Sirius6 0784
GIF Sundsvall6 0614
Degerfors IF5 3953
IF Elfsborg5 3073
Landskrona BoIS5 3023
Östers IF5 2913
Skövde AIK4 9512
Västerås SK4 8212
Örebro SK4 7662
IFK Värnamo4 5682
Trelleborgs FF4 4672
Varbergs BoIS4 1752
IK Brage4 0992
AFC Eskilstuna3 5821
GAIS3 5071
Utsiktens BK3 2891
Östersunds FK3 2851
Örgryte IS3 1411
Jönköpings Södra IF2 7561
Gefle IF2 6251

Fakta Certifieringen:
Varje år utför Svensk Elitfotboll (SEF) en certifiering av medlemsklubbarna som ingår i Unicoach och deras akademier. Samtliga föreningars ungdomsverksamhet genomlyses och poängsätts i syfte att utveckla svensk elitfotboll.

Det är SEF:s akademiutvecklare Thomas Hasselgren och certifierare Jimmy Högberg, Thomas Westerberg, Hans Lindbom och John Wall som besöker klubbarna och deras ungdomsakademier.

Certifieringen är ett långsiktigt arbete där elitklubbarnas ungdomsverksamhet utvärderas årligen. Arbetet med certifieringen startade 2010, med idéer från Elitprojektet, att inrikta sig på klubbens verksamhet för spelare 10–19 år. Det övergripande målet med projektet är att skapa framtida elitspelare till svenska elitklubbar. Sedan 2014 har även klubbar utanför SEF erbjudits deltagande. 2022 förändrades certifieringen till dagens modell där en förening maximalt kan få 10 000 poäng och sju stjärnor.